بررسی نقش شاخص‌های مدرنیته در ابعاد معماری مسکن: مطالعه مجتمع‌های مسکونی تبریز | معماری نواز

بررسی نقش شاخص‌های مدرنیته در ابعاد معماری مسکن: مطالعه مجتمع‌های مسکونی تبریز | معماری نواز

دانشگاه پیام نور واحد لواسانات در شهر لواسان قرار سایت های معماری ایرانی دارد. شهر لواسان با قدمت ۵ هزار سال در ۱۱ کیلومتری شمال شرق تهران با وسعت ۳۵۳۱۱/۱۹۴۴۵ هکتار (هفتاد کیلومتر مربع) واقع شده‌است. ریشه‌های اقتصادی اغتشاش در معماری‌نما، دنیای اقتصاد، تهران، ایران. سال 1399، سال فلاکت و فرهنگ، عصر اسلام، 28 اسفند، تهران، ایران.

  • طالبی، حامد، حجت، عیسی و فرضیان، محمد.
  • این مفاهیم در همه ابعاد زندگی او حضور دارند.
  • این مقاله قصد دارد اثر مولفه­های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی که ابعاد اصلی مدرنیته را تشکیل می­دهند، بر ابعاد مختلف معـماری مجتمع­های مسکونی معاصـر در شهر تبریز مورد بررسی قرار دهد.
  • فصلنامه شهرسازی و معماری آبادی، 52، 43-40.

در دوره معماری مسکن آکادمی تلاش می شود آموزشهای مربوط به طراحی زیبا و کارآمد به همراه رعایت اصول فنی و ضوابط شهری و الزامات طراحی مجتمع های مسکونی آموزش داده شود به نحوی که بعد از گذراندن دوره به راحتی بتوان در همه نوع زمینی با هر ابعادی طراحی کرد و در شرکتهای معماری استخدام شد. طالبی، حامد، حجت، عیسی و فرضیان، محمد. بررسی نقش حکومت، مردم و معماران در پیدایش کوی­های مسکونی کوتا ه­ مرتبه تهران در دوره پهلوی دوم. هاشم پور، پریسا، سامی، زیبا، کیفیت محیطی موثر در حیاتپذیری مجتمعهای مسکونی، فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات شهری، شماره30، 55-68. آصفی، مازیار، ایمانی، الناز، 1395، باز تعریف الگوهای طراحی مسکن مطلوب ایرانی- اسلامی معاصر با ارزیابی کیفی خانه‌های سنتی، فصلنامه قطب علمی معماری اسلامی، شماره یازدهم، سال چهارم، 56-73.

تجزیه و تحلیل مدیریت پسماند و توسعه پایدار شهری با رویکرد مشارکت مردمی (محدوده مورد مطالعه : منطقه 8 شهر شیراز)

نشریه تحقیقات جغرافیایی، 65-66، 831-8. © کلیه حقوق متعلق به پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می‌باشد. مقالات فوق بر اساس داده کاوی مقالات مطالعه شده توسط پژوهشگران محاسبه شده است. یادگیری کامل طراحی و معماری مسکونی ویلایی تا مجتمع مسکونی آپارتمانی متناسب نیاز بازار کار معماری و ساختمان. حقوق مادی و معنوی اين پايگاه متعلق به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است و نشر غیرمجاز محتوای آن پیگرد قانونی دارد. تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

عملکرد گودال باغچه در خانه های سنتی اقلیم گرم و خشک ایران

و با استفاده از رویکرد پایداری می­توان جلوی آلودگی های زیستی که با افزایش جمعیت ایجاد می شود را گرفت. مهاجران اقلیمی همواره با مشکل مسکن مواجه هستند امّا آن دسته از مهاجرانی که وارد شهرها می شوند از نظر اقتصادی دارای وضع مالی مطلوبی هستند. به طور کلی نیاز است که مسکنی مناسب با رویکرد پایداری اجتماعی برای این دسته از مهاجران طراحی شود که تصویر کلیشه ای از مسکن اجتماعی را به چالش بکشد.

یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد که مسکن سنتی زنجان (تا دوره قاجار) از الگوهای مکان-رفتار پویا و فعال برخوردار بوده و در مسکن معاصر (خانه‌های ویلایی و واحد‌های آپارتمانی امروزین) به‌تدریج به الگوهای ایستا و غیر‌فعال تغییر یافته ‌است. تحول طراحی بوم‌سازگار و چند‌عملکردی در مسکن سنتی به طراحی فرمی-عملکردی و بی‌توجهی به زیست‌بوم در مسکن معاصر، سازمان ادراکی-رفتاری و زبان‌الگوی سکونت را تضعیف کرده است. استنتاج نهایی تحقیق آن است که با بذل توجه عمیق به الگوهای فرهنگی (رفتاری) و سازمان فضایی، زبان‌الگوی سکونت قابل بازیابی است. تقویت رابطه بصری و دسترسی به طبیعت، طراحی مبتنی بر حواس محیطی (بینایی، بویایی، لامسه)، حفظ تشخص، تنوع و انعطاف‌پذیری فضاهای سکونتی، تعامل‌پذیری خانواده و همسایگان و تداعی‌گری خاطرات در بازآفرینی سازمان فضایی و زبان‌الگوی سکونت تأثیرگذار است.