ارز دیجیتال ماتیک (Matic) چیست؟

ماتیک از فناوری ای تحت عنوان Plasma برای پردازش تراکنش ها، خارج از زنجیره و قبل از نهایی کردن آن ها بر شبکه اصلی اتریوم استفاده می کرد. که برای جمع آوری تعداد زیادی نقل و انتقال خارج از زنجیره در یک تراکنش تکی استفاده می شود. از ماه مارس 2021، با اینکه پاراچین های مربوط به پولکادات راه اندازی نشده است. در فوریه 2021، راه حل مقیاس پذیری اتریوم2 که همان شبکه ماتیک است به پالی گان تغییر نام داد. تا مارس 2021، اعلامیه ای مبنی بر گسترش کاربردهای توکن MATIC در شبکه پالی گان منتشر نشده بود. ارز دیجیتال ماتیک کاربردهای مختلفی دارد. 4 ارز دیجیتال ماتیک (MATIC) چیست؟ در حال حاضر ارز دیجیتال ماتیک در این شبکه حرف اول را می زند و کاربردهایی همچون استفاده در حاکمیت، استیکینگ و هزینه های gas دارد. ارز دیجیتال ماتیک (MATIC) چیست؟ پالی گان (Polygon) که پیش تر به عنوان شبکه ماتیک (Matic) شناخته شده یک چهارچوب تطبیق پذیر و قابل همکاری برای ساخت بلاکچین های سازگار با اتریوم است. این شبکه که پیش تر با نام شبکه ماتیک (Matic Network) شناخته می شد. اما تا تراکنش های IBC برروی شبکه فعال نشوند، این گزینه عملیاتی نخواهد شد.

اما هنوز امکان اجرای زنجیره های مستقل بر آن ها برای توسعه دهندگان ایجاد نشده است. با استفاده از پالی گان ، توسعه دهندگان می توانند شبکه های بلاکچین از پیش تنظیم شده را با ویژگی هایی متناسب با نیازشان اجرا نمایند. این موارد می تواند با افزایش ماژول های مختلف که به توسعه دهندگان امکان ایجاد بلاکچین های مستقل با قابلیت های ویژه تر می دهد، توسعه یابند. گفتنی است که هدف بلند مدت این پلتفرم، توسعه جهانی باز و بدون مرز است. EasyFi: یک پلتفرم وام دهی و وام گیری غیرمتمرکز با پشتیبانی وام های بدون وثیقه. زنجیره هایی که بر بستر پالی گان اجرا می شوند امکان ارتباط با یکدیگر و همچنین با زنجیره اصلی اتریوم را از طریق قابلیت های انتقال پیام، بصورت مستقل را دارند؛ این موضوع منجر به توسعه کاربردهای زیادی مانند اپلیکیشن های میان زنجیره ای و غیرمتمرکز و امکان تبادل ارزش میان پلتفرم های مختلف خواهد شد. از طرف دیگر، رقبای این پلتفرم نیز به سرعت در حال توسعه و ارائه گزینه های خود هستند. این قراردادها، مواردی همچون نهایی شدن تراکنش ها، استیکینگ و ارتباط میان اتریوم و زنجیره های مختلف پالی گان را مدیریت می کنند. در این فرآیند از zero-knowledge proofs برای ثبت نهایی تراکنش ها بر زنجیره اصلی اتریوم بهره گرفته می شود.

همانطور که شاید بدانید، شبکه ماتیک یک راهکار مقیاس پذیری ساده بود. از آنجا که پالی گان نوعی توسعه از شبکه ماتیک است. زنجیره های Plasma: پالی گان از فناوری پلاسما برای جابجا کردن دارایی میان زنجیره اصلی و زنجیره های فرعی از طریق پل های پلاسمایی استفاده مجله خبری makeupa می کند. هدف این چهارچوب، پرداختن به برخی محدودیت های عمده اتریوم شامل توان عملیاتی، تجربه کاربری ضعیف (سرعت بالا و تراکنش های به تعویق افتاده.) و نبود حاکمیت انجمن از طریق یک راهکار جدید مبتنی بر زنجیره جانبی می باشد. این پروژه طوری طراحی شده که به برخی از محدودیت های پروژه های هم دسته اش مانند پولکادات و کازماز می پردازد. و همزمان بتوانند برخی از محدودیت های خود مانند هزینه های بالا، مقیاس پذیری پایین و امنیت محدود را رفع نمایند. زنجیره جانبی زنجیره ای نیمه مستقل از بلاک هاست که همزمان با زنجیره اصلی عمل کرده و هدف آن بهبود سرعت یا قابلیت های زنجیره اصلی می باشد.

Optimistic rollups: راهکاریست که بر بالای شبکه اتریوم و به منظور تسهیل سرعت تراکنش ها از طریق “fraud proofs” استفاده می گردد. دومی، لایه اجراست. این لایه در واقع جهت اجرای ماشین مجازی اتریوم (EVM) برای پالی گان بوده که به منظور اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می شود. پالی گان به منظور تسهیل روندی طراحی شده که دیگر در آن بلاکچین ها به عنوان سیستم های ایزوله و انفرادی عمل نمی کنند. اولی لایه شبکه پالی گان بوده که اکوسیستمی از شبکه های بلاکچین ساخته شده بر پالی گان است. رقیب این شبکه یعنی کازماز، از یک ماشین مجازی مبتنی بر WASM استفاده می کند. به عنوان مثال، این شبکه با ماشین مجازی اتریوم سازگار است. هر کدام از این شبکه ها انجمن خود را داشته و مسئول اجماع و تولید بلاک در زنجیره خود هستند. همچنین، این شبکه قصد دارد قطبی ایجاد نماید که بلاکچین های مختلف براحتی به آن متصل شوند. پروژه پالی گان یکی از جدیدترین تلاش ها در حیطه مقیاس پذیری و ارتقا قابلیت همکاری در فضای بلاکچین بوده است. و اهدافی مانند رفع موانع ورود به بلاکچین ها با تلاش برای کاهش هزینه های تراکنش ها را عملی کند.