آنتی اسکالانت antiscalant

در نوع فسفاته این مواد کربوکسیلیک و فسفاته وجود دارد و در کاهش رسوب گیری تجهیزات تصفیه آب بسیار قوی عمل آنتی اسکالانت می کند. نوع دیگر این مواد که پایه پلیمری دارند، قادر به جلوگیری از رسوبات کربناته و سولفاته هستند و برای استفاده در فرآیند شیرین سازی آب دریا کاربرد دارند. توجه داشته باشید که آب ورودی به دستگاه اسمز معکوس شامل نمک های محلول کلسیم، منیزیم و سایر املاح است که این نمک های محلول با گذشت زمان در اثر عبور از غشاهای دستگاه اسمز معکوس،بر روی این غشاها رسوب می نماید.

  • با استفاده صحیح ، آنتی اسکالانت در برخی موارد مدت زمان تمیز کردن غشا را از چند هفته به سال افزایش می دهد.
  • این اتفاق به طور ناخواسته می افتد که می تواند در طی فرآیندهای فیلتراسیون نانو و اسمز معکوس ایجاد شود.
  • با خاک و ماسه اطراف محل نشت انتی اسکالانت را پر کنید و مواد ریخته شده را با اهک و یا سایر ترکیبات قلیایی خنثی نمایید .
  • شرکت زلال پایاب وارد کننده و عرضه کننده عمده انواع انتی اسکالانت برای دستگاه تصفیه آب RO در ایران می باشد.
  • شرکت های زیادی در دنیا اقدام به تولید آنتی اسکالانت کرده اند و جزو تولید کنندگان آنتی اسکالانت در دنیا محسوب می شوند.
  • آنتی اسکالانت به عنوان ماده ضد رسوب در سیستم های اسمز معکوس استفاده می شود.

آنتی اسکالانت antiscalant

دانسیته آنتی اسکالانت یا همان تراکم آنتی اسکالانت، بین ۱ تا ۱.۴ گرم در متر مکعب ( g/m۳ ) می باشد. البته باید توجه نمود که آنتی اسکالانت را باید با آب تصفیه شده بدون کلر حل کرده و سپس به دستگاه تصفیه آب صنعتی وارد کنیم. حتما توجه داشته باشید آبی که برای حل کردن آنتی اسکالانت از آن استفاده می کنید باید بدون کلر و تصفیه شده باشد.

سختی گیر رزینی / دستگاه سختیگیر / سختی گیر آب

یکی از مهمترین عامل بازدارنده در ایجاد رسوب روی سطح ممبران استفاده از آنتی اسکالانت می باشد. در طی فرآیند تصفیه در سیستم اسمز معکوس ، آنتی اسکالانت قبل از ورود آب به غشای اسمز معكوس، از طریق پکیج تزریق مواد شیمیایی (آنتی اسکالانت) تزریق می شود. تزریق میزان بیش از حد نیز می تواند سبب ایجاد رسوب های پراکنده بر روی غشاء شود و مشکلات دیگری به وجود آورد.

تصفیه آب نیمه صنعتی

توجه داشته باشید که میزان استفاده و همچنین کارکرد آنتی اسکالانت بر اساس نرم افزارهای شرکت عامل و همچنین کیفیت آب ورودی ( آب شور و آب دریایی ) به دستگاه های اسمز معکوس محاسبه می گردد. برای تعیین میزان دوز ضدرسوب و میزان آبی که باید با آن رقیق شود، حتما باید با کارشناسان متبحر مشورت کنید. بسیاری از افراد به دلیل اشتباه در دوز مصرفی، تاثیر چندانی از ضد رسوب نمی گیرند و ناامید می شوند. این در حالی است که علت اصلی این موضوع، عدم تزریق دوز مناسب از آنتی اسکالانت است. اگر افراد خبره در اطراف خود ندارید و خودتان نیز تجربه کافی ندارید، می توانید با متخصصان این امر مشورت کنید. کافی است تا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را انجام دهند.

نحوه رقیق سازی آنتی اسکالانت (Antiscalant) (محلول سازی آنتی اسکالانت برای RO):

با توجه با کارایی بالا و نزدیک به 100% سیستم های رزینی، آب ورودی به سیستم RO هیچ سختی نخواهد داشت. اما همیشه بهترین راه حل، جلوگیری از وقوع پدیده مخرب می باشد؛ تنها گزینه ای که باعث پیشگیری از تشکیل رسوب بر فیلتر ممبران می شود، استفاده از آنتی اسکالانت در زمان راه اندازی دستگاه های آب شیرین کن صنعتی می باشد. در واقع این مواد نوعی ضد رسوب هستند که برای پاکسازی سیستم های تصفیه آب، جهت جلوگیری از تشکیل رسوب ممبران به سیستم های آب شیرین کن RO تزریق می شود. میزان تزریق انواع مواد ضد رسوب آب بستگی به پارامترهایی همچون ویژگی های آب ورودی، میزان دبی، دما، pH، میزان ریکاوری سیستم، منبع آب، نوع ممبرین و نحوه آرایش ممبرین‌ها دارد.