آشنایی با بلاک چین پالیگان و توکن ماتیک (Matic)

لایه پالیگان مسئول تولید بلاک، اجماع محلی و جمعآوری اطلاعات تراکنشها است. لایه شبکه پالیگان (Polygon Networks Layer): این لایه مجموعهای از شبکههای مستقل است که هر کدام در شبکه خود فعالیت میکنند. سندیپ نیلوال (Sandeep Nailwal) دیگر هم بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی پالیگان ماتیک است. برای نگهداری توکن ماتیک میتوانید هم کیف پولهای گرم و سرد استفاده کنید. فراموش نکنید که بهترین کیف پول را باید براساس نیازهای خود انتخاب کنید. این قابلیتها، ماتیک را به یک توکن بسیار با ارزش تبدیل میکند. این اتفاق میتواند برای توسعهدهندگانی که با Solidity، زبان برنامهنویسی اتریوم، کار میکنند بسیار جذاب باشد. چشم انداز تیم توسعهدهندگان پالیگان (ماتیک) بسیار پیچیدهتر و بلند پروازانهتر از افزایش کارایی شبکه بلاک چین است. لایه امنیتی (Security Layer): یک لایه اختیاری است که جنبههای مختلف زنجیرههای پالیگان را بررسی میکند و امنیت شبکه بلاک چین را تامین میکند. لایه امنیتی را میتوان در جایی از شبکه اتریوم که ماینرها اعتبار تراکنشها را تایید میکنند، مستقر کرد.

رویکرد ماژولار پالیگان به قابلیت همکاری در شبکه بلاک چین به سرعت در حال محبوب شدن است. او قبل از این پروژه به عنوان دانشمند ارشد داده در Housing.com، بزرگترین پلتفرم جستجو خانه در هندوستان مشغول به کار بوده است. آنوراگ آرجون (Anurag Arjun) مدیر ارشد محصول در پالیگان و از هم بنیانگذاران مجله خبری makeupa این پروژه است. زنجیره پلاسما (Plasma Chain): زنجیره پلاسما یک فناوری است که پالیگان از آن برای مقیاسپذیری شبکه استفاده میکند. از این ارز دیجیتال برای پرداخت کارمزد در شبکه پالیگان و همچنین اعطای پاداش به اعتبارسنج ها استفاده میشود. ZK Roll-Ups: فناوری ZK Roll-Ups یک راه جایگزین برای مشکل مقیاسپذیری شبکه اتریوم است. این ویژگیها به پالیگان در رقابت برای توسعه شبکه اتریوم، حل مشکل ازدحام و کارمزد بالای تراکنشها، برتری منحصر به فردی میدهند. شبکه ماتیک در ابتدا راه حلی برای مشکل مقیاسپذیری شبکه اتریوم بود که همکاری با پروژههایی مانند دیسنترالند و MakerDAO و حمایت رهبران صنعت مانند بایننس و کوین بیس به ادامه گسترش آن کمک کرد.

ارزش پالیگان در اعتبار شبکه ماتیک و حضور قدرتمند توکن MATIC به عنوان ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار نهفته است. این لایه به عنوان یک متا-چین (Meta-Chain) همزمان بر اجرای و اعتبار شبکه اتریوم و پالیگان نظارت میکند. ارز دیجیتال پالیگان ماتیک از چهار لایه تشکیل شده است. لایه اتریوم به اجرا تمام اجزا قرارداد هوشمند کمک میکند. هدف آنها ایجاد یک اکوسیستم به هم پیوسته از زنجیرههای جانبی (Sidechains) دولایه به نام «اینترنت بلاک چین اتریوم» است. این پروژه تلاش میکند تا شبکههای بلاک چین را در چشماندازی در کنار یکدیگر قرار دهد. هم اکنون چند پروژه مانند EasyFi (یک پلتفرم DeFi)، بازی Aavegotchi و پلتفرم پیشبینی مالی PolyMarket از ویژگی مقیاسپذیری شبکه Polygon استفاده میکنند. با استفاده از ZK Roll-Ups میتوانید تعداد زیادی از تراکنشهای خارج از زنجیره را به یک تراکنش تبدیل کنید. ارز دیجیتال پالیگان را میتوانید در بسیاری از صرافیهای متمرکز و غیر متمرکز شناخته شده خرید و فروش کنید. دنیایی که درآن کاربران بدون نیاز واسطهها میتوانند به شکل یکپارچه از خدمات و محصولات غیر متمرکز استفاده کنند. پالیگان پلتفرمی است که به تمام توسعهدهندگان اجازه میدهد تا شبکه بلاک چین اختصاصی خود را ایجاد کنند.

در اولین حراج خصوصی ماتیک در سال ۲۰۱۷، ۸.۳ درصد از حداکثر عرضه MATIC فروخته شد. توکن ماتیک (Matic Token)، ارز دیجیتال شبکه پالیگان و ابزاری برای ورود به شبکه مولتی چین اتریوم است. ماتیک یک توکن ECR-۲۰ است که دو هدف را در بلاک چین پالیگان دنبال میکند. پالیگان یک راهکار لایه دوم است که به عنوان پروتکلی برای ساخت یک شبکه به هم پیوسته از بلاک چین ها، روی بلاک چین اتریوم فعالیت میکند و هدف آن رفع مشکل مقیاس پذیری است. لایه اجرایی (The Execution Layer): این لایه معاملات تایید شده در شبکه بلاک چین پالیگان را تفسیر و اجرا میکند. همچنین برای پرداخت کارمزد معاملات بیش از ۴۰۰ برنامه غیرمتمرکز فعال روی شبکه از ارز دیجیتال پلیگان ماتیک استفاده میشود. ZK Roll-Ups با استفاده از الگوریتم اثبات دانش صفر (ZKP) اطلاعات نهایی را برای شبکه اصلی اتریوم ثبت نهایی میکند. Polygon Matic برای دستیابی به این اهداف از فناوریهای مختلفی استفاده میکند. در حقیقت پالیگان، تکامل یافته پروژه موفق شبکه ماتیک (Matic Network) است.